Новогригорівський ЗДО ”Оленка”, Новогригорівка
Миколаївська область, Вознесенський район

З досвіду Робота з батьками літній відпочинок

«Мало любити життя… Треба ще з ним добре поводитись»

З досвіду  роботи Новогригорівського комунального закладу дошкільної освіти «Оленка»  по роботі з батьками по формуванню ЗСЖ

(Проектування  літнього відпочинку дошкільників)

Шановні батьки!

Прийшло довгоочікуване літо, а з ним і багато проблем, які пов'язані з відпо­чинком. Будемо дуже раді за вас, якщо ви вирішили організувати свій відпочи­нок на природі разом з дитиною. Це прекрасна можливість побути з нею на­одинці, подивитися на малюка другими очима, порадіти тому, як багато він знає і вміє. Крім того, спілкування з природою допоможе Вам наповнити сер­це і розум дитини цінними краплями знань про чудове природне середовище, про місце людини в цьому середовищі, навчити цінити і любити життя, залучити дитину і себе до здорового способу життя.

Ви зможете відкрити дитині світ природи і себе в цьому світі. Запрошуємо вас прийняти участь в реалізації програми літнього відпочинку з дітьми «Лю­би і знай свій рідний край», який представлений наступними проектами:

  • «Запам'ятай день спілкування з природою»,
  • «Щоб любити природу, потрібно її знати»,
  • «Живий світ природи в селі і дитина»,
  • «Зелений ліс»,
  • «Візьми під захист»,
  • «Що я люблю в природі»,
  • «Лісова аптека».

«Запам'ятай день спілкування з природою»

Мета: Розвивати здібності бачити і відчувати красу природи рідного краю, прекрасне в звичайному.

Якщо у вас є можливість познайомити дітей з кліматичними умовами, рельєфом, ґрунтом, флорою і фауною, — покажіть їм багатство природного середовища. Мандрівка по рідному краю — це зустріч з природою, яка дає радість, не­обхідну рівновагу, заряд пізнання не­повторного чудового світу.

Наші рекомендації

Літнє спостереження можна провести вранці, коли на травах блищить роса, а високо в небі співає жайворонок; вдень, коли пахне нагріта сонцем земля.

Мож­на спостерігати:

  • За розмаїттям квітів. Протягом літа цвітіння лугів змінюється декілька разів. Допоможіть дитині помітити це.
  • За «квітковим годинником». Квіти закриваються і розкриваються в один і той же час. Для подібних спостережень використовуйте мак, польову гвоздику, мати-й-мачуху.
  • За комахами. На які квіти частіше сідають метелики, а на які — бджоли? Чим відрізняється бджола від оси?

  На річці, болоті, озері ви можете пос­постерігати за рослинами: очеретом, квітами латаття; комахами: метеликами, водомірами, комарами, а також за пта­хами. Послухайте з закритими очима звуки на річці (хлюпання води, крик пташки, квакання жаби, шелест трави).

В лісі будуть інші спостереження і за рослинами, і за тваринами:

  • За мурашниками. Доріжки в них бу­вають відкриті й закриті в залежності від погоди. Мурахи — великі трудівники. Поясніть дітям. Порахуйте, скільки му­рашників на галявині. Порівняйте їх.
  • За птахами. Поспостерігайте за пернатими, їх зовнішнім виглядом та по­ведінкою. Примружте очі і послухайте спів крилатих мешканців лісу. По мож­ливості покажіть дітям житло птахів,

«Візьми під захист»

Мета: Проявляти ініціативу бережно­го відношення до рідної природи; роз­ширяти знання дитини про рослини, тва­рини; вчити дітей практичним умінням, направленим на захист природи.

Наші рекомендації

1. Разом з дітьми знайдіть рослину чи тварину, яка потребує бережливого відношення зі сторони людини (наприк­лад, молоде дерево, мурашник). Розкажіть про їх охорону.

  • За деревами. Проведіть спостере­ження і дайте відповідь на запитання: чому навіть в тихий день шепчуться лис­тя осики? Чому під берізкою тінь вся в сонячних дірочках? Чому під кленом в дуже сильну спеку прохолодно?

Постарайтесь, щоб дитина твердо за­пам'ятала правило: «Багато бачить і чує в лісі той, хто йде повільно, тихо».

Шановні батьки! Обговорюйте з ди­тиною побачене, намалюйте, що найбільше запам'яталось, ведіть бесіду з дітьми, що загрожує цьому виду, як люди можуть допомогти його виживанню.

2. В ході практичної діяльності по вирощу­ванню рослин діти будуть набувати на­вички природоохоронної діяльності. А яка буде радість дитини за вирощений самостійно врожай!

«Живий світ природи у селі і дитина»

Мета. Звернути увагу дітей на те, що в селі з людьми проживає велике чис­ло рослин і тварин; внести в поняття ди­тини розуміння зв'язку природи з рідною домівкою; виховувати в дітей любов до рідної природи.

Як зробити сімейну прогулянку до парку, по вулицях рідного села емоційною і інформаційно насиченою для дитини? В нашому селі є парк,  ліс, тихі куточки. Вони неповторні і можуть стати прекрасним об'єктом для спостереження.

Наші рекомендації

1.Якщо дитина зацікавилась об'єктом на прогулянці, зупиніться, зацікавтесь, що привернуло увагу вашої дитини, по­дивіться на світ «дитячими очима», за­лишаючись дорослими; відкрийте дитині щось нове, згадайте в цій ситуації вірш, загадку, поговірку.

2. Учіть дітей думати, порівнювати, фантазувати, відповідати на запитання і ставити їх. Дітям необхідно відчувати батьківську увагу до їх інтересів.

3. Не забувайте про те, що дошкіль­ники часто відволікаються. Пролетіла пташка, зашуміло щось в кущах — і ди­тина переключила свою увагу на новий об'єкт. Будьте терпимі!

4.Задовольніть потребу дитини в різноманітних рухах, використовуйте умови парку для тренування дитини в спритності, сміливості.

5.В парку можна спостерігати:

  • за рослинами: деревами, кущами, садовими квітами, травами;
  • за тваринами, птахами, комахами.

Можна відправитись на пошуки при­родного матеріалу (шишок, гіллячок, камінчиків).

6.   Радимо вам прокласти екологічну стежинку в парку, відмічаючи на ній цікаві об'єкти: великий мурашник, рідкісні породи дерев, кущі, гнізда птахів, природні диковинки.

7.     Необхідно бережно відноситись до кожної травинки, квіточки, кущика. Ди­тина повинна з Вашою допомогою зро­зуміти, що там, де була людина, повин­на залишитись чистота.

8.     Зверніть увагу на настрій і почуття дитини після прогулянки, а також на те, з якими враженнями вона повернулася додому.

9.   Радимо вам вести «Щоденник спостережень», в якому дитина може за бажанням намалювати пташку чи квітку... А ви, вислухавши дитячі розповіді, занотуйте їх.

«Зелена аптека»

Мета. Познайомити дітей з лікарськи­ми рослинами, правилами їх збору і ви­користання.

Наші рекомендації

Літо — лісовий, польовий і городній лікар, природа — його зелена аптека,

1. Виходячи на природу, покажіть ди­тині цілющу силу рослин. Головне, щоб вони були звичайні, росли поруч і ліку­вали хвороби, доступні розумінню дітей.

2. Розкажіть дитині про правила збо­ру лікарських рослин:

  • збирають тільки невелику частину з них, лишаючи насіння;
  • суворо дотримуватись часу збору, який вказаний в спеціальних довідниках, а інакше не отримаєте лікувального ефекту.

«Наша літня подорож»

Зміст щоденника.

1. Виберемо маршрут. Разом з дити­ною обговорити маршрут літньої подо­рожі. Провести пошук маршруту по карті області. Збір рюкзака молодого туриста (альбом, фломастери, олівці, папір).

2. Дорога... (в ліс, нове місто, в го­ри). Фотохроніка подорожі вибраним маршрутом.

3. Ми разом. Опис спільних хвилювань, пов'язаних   з   сімейним   відпочинком (радість від оволодіння дитиною на­вичок плавання, вечірніх прогулянок морським берегом і т.д.).

4.   Зустріч з прекрасним. Опис об'єктів природи і культури, які вразили
красою форм, гармонійністю. Фоторепортаж.

5.   Наша колекція. Представлення колекції рослин, камінців, іграшок, які
розповідають про дивний природній і культурний світ.

«Прогулянка в ліс»

Мета. Розвивати здібність дивуватись і дивувати; познайомити дитину з об'єктами природи; підтримати дитячу зацікавленість.

Збираємось на прогулянку.

Визначте маршрут, враховуючи фізичні можливості кожного члена сім'ї, зупинки для відпочинку. Розра­хуйте час прогулянки. Виділіть час для спостережень, ігор і інших видів актив­ної діяльності. Зробіть прогулянку радісною, неповторною. Вивчіть пісню, щоб веселіше було йти. Нехай дитина разом з вами приймає участь в укла­данні рюкзака.

Візьміть з собою аптечку, другий сніданок, легкий ковбик, фотоапарат, блокнот, олівці. Одяг дитини і дорослих повинен бути легким, взуття — зручним.

Хід прогулянки:

Привітайте природу: «Доброго ранку, сонце золоте!», «Доброго ранку, небо голубе». Спостерігаючи за деревами, кущами, зверніть увагу на стовбур, гілля, листя. Можна обхватити руками товстий стовбур дуба, всією сім'єю взявшись за руки. Організуйте рухливу гру.


Поради батькам

Літо прийшло! З ним ми пов'язуємо свої мрії про відпочинок, про виїзд на природу. Особливо хочеться порадува­ти літнім відпочинком дітей. Прагнення батьків оздоровити своїх дітей — ма­буть, сьогодні єдина сила, яка здатна це реалізувати. Отже, літнє оздоровлення дітей — справа батьків.

Шановні, татусі та мами, даю вам де­які поради щодо організації ігрової діяльності з малечею. Виберіть найцікавіше з того, що я вам пропоную, і ваша дитина отримає вели­ку користь. Влітку сім'ї часто бувають «на при­роді». Природа буває різною.

«Пікнік» — от як це називається, коли вся родина на природу їде. Збираються на цю поїздку всі дружньо. Діти іграш­ки збирають, тато — спортивне й похідне спорядження, а мама — великий рюкзак з продуктами. Викорис­тайте час з користю.

На природі можна навчити:

  • самостійності;
  • нічого не боятися;
  • плавати, бігати, стрибати;
  • багаття розпалювати (тих дітей, що доросліші);
  • розширювати знання про рослин, тварин, природні явища;
  • отримувати емоційне задоволення. Найчастіше  на  пікніку збираються різновікові компанії. Тому нехай у вас у запасі буде декілька таких ігор, які всім цікаві і зрозумілі.

«Весела естафета» Етап перший.

Мами й тата виборюють дистанцію і показують дітям спосіб пересування. Способів безліч: як пінгвін, як конячка, задки, боком, рачки, верхом на паличці, стрибаючи з м'ячиком, затиснутим між колінами.

Етап дригий.

Дорослий тримає дитину за ноги, а вона виборює дистанцію на руках.

Етап третій.

Вибороти дистанцію з шишкою на голові (або яким-небудь іншим предметом).

Етап четвертий.

У цьому конкурсі беруть участь всі члени родини: тато, мама і дитина. Мама з татом зчіплюють руки так, щоб вийшов «стілець». На цей «стілець» всідається малюк і змагання розпо­чинаються.

Кожна родина добігає до домовлено­го дерева, оббігає його і повертається.

Якщо ви в сосновому лісі, то можна вибирати ігри з шишками.

«У кого більше шишок?»

Зібрати шишки. У кого більше, той і переможець

«Скільки шишок, відгадай»

Побігали, пострибали, тепер час відпочити, посидіти біля багаття і погра­ти в спокійні ігри. Покладіть кілька шишок у непрозорий пакет або мішечок і запропонуйте маля­там відгадати, скільки їх там, підказую­чи словами «більше» та «менше». Не забудьте взяти з собою м'яч! В які ігри можна грати із м'ячем? Волейбол, футбол, баскетбол... А ще?       і

«Швидкий м'яч»

Усі великі та маленькі гравці стають у коло і починають передавати по колу м'яч. Поступово темп гри зростає. Якщо хто-небудь із гравців м'яч упус­тив, він залишає гру і виходить з кола. Виграє той, хто залишився останнім.                            «Дожени»

Всі гравці стають у коло. Два, які сто­ять один навпроти одного, тримають у руках по м'ячу. За командою гравці починають пере­давати м'яч по колу в одному напрямку, намагаючись, щоб один м'яч наздогнав інший. Той, у кого виявиться два м'ячі, отримує штрафний бал.

Біля багаття

Діти з задоволенням допоможуть та­там розпалити багаття. Попросіть їх зібрати хмиз і дрова. По­кажіть, як правильно розпалювати багаття. Тут можна співати улюблені пісні, відгадувати загадки або грати в ігри зі словами.

«Зіпсований телефон»

Одна дитина придумує слово і гово­рить його на вухо сусідові, той передає почуте наступному гравцеві. Коли слово «обійде» коло, останній гравець пови­нен його назвати вголос.

«Асоціації»

«Асоціації» — для старших дітей. Поясніть їм, що таке асоціації. Наприклад, коли ми говоримо «зи­ма», то відразу згадуємо сніг. І так далі. Перший гравець вимовляє слово, а нас­тупний швидко говорить далі.  Скажімо «Слон — Африка», «Африка — Мавпа», «Мавпа — Зоопарк», «Зоопарк — Крокодил», Крокодил — Чебурашка». Так від гравця до гравця слово буде трансформуватися.

На пляжі

Це ігри з водою та піском. Найблагодатніша пора для цих ігор — літо. З піском так цікаво гратися! Кожен малюк з задоволенням будує, пересипає, ліпить. Дитина, якій 1,5—2 роки, ще не може по-справжньому ліпи­ти пасочки, тому сідайте в пісок — і ліпіть самі. Малюк буде бачити, як до­рослі це роблять, і намагатиметься наслідувати. Покажіть маляті: ось сухий пісок, ось — мокрий. Сухий можна пересипати, а з мокрого робити будівлі. На прогулянку беріть кілька відер різного розміру. Розповідайте маляті: «У велике відро поміститься багато піску, а в маленьке — мало». Отже, чим зайнятися на піщаному березі?

Можна, наприклад:

  • «закопувати» один одного в теплий пісок;
  • ходити босоніж;
  • будувати з вологого піску палаци і вежі;
  • рити колодязі, тунелі;
  • прокладати дороги для іграшкових автомобілів;
  • робити пасочки і прикрашати їх;
  • «варити суп» у відрі;
  • разом з батьками робити піщані фігури, малювати пальцями або паличкою на вологому піску.

Пляж — це не тільки пісок, але ще й вода. Річка або море, озеро або басейн.

Перш, ніж ви прочитаєте про ігри у воді, згадайте правила.

1.Увага! Увага! Не залишайте дітей у воді без нагляду!

2.Надувні іграшки і приладдя для плавання розраховані тільки на те, що дорослий перебуває поруч з дитиною.

3.Стежте, щоб малюк не перегрівся на сонці.

4.Не забувайте напувати дітлахів водою, тому що на пляжі буває дуже
спекотно.

Сьогодні є безліч плавальних присто­сувань для дітей.

Це надувні ходунки, нарукавники, ласти, жилети.

Для ігор з водою можна використати гумові надувні басейни, поліетиленові ванни й тазики, поміщати в них плава­ючі іграшки, пляшечки, баночки. Зробіть з дітьми кораблики, нехай гу­мові ляльки «вчаться» плавати, а каче­нята живуть на пісочній фермі біля «ставка» — вкопаного в землю тазика.

Якщо ви все ж таки не змогли влітку  куди – небудь вибратись через зайнятість… Як зробити, щоб дитина цікаво прове­ла літо? Нехай у неї завжди під рукою будуть різні фарби, фломастери, олівці, плас­тилін і глина. Яскраві, соковиті фарби на малюнках говоритимуть про те, що з дитиною все добре.

Бувайте більше на свіжому повітрі. Познайомте дитину з комахами. Особ­ливості поведінки комах, незвичне заба­рвлення, способи польоту викликають великий інтерес у дітей. Спостереження за комахами сприяє розумінню дітьми взаємозв'язків живої і неживої природи і дбайливого ставлення до неї.  Читайте дітям вірші, оповідання, каз­ки, загадуйте загадки.

Відпочити зі своєю дитиною — це чу­дова можливість побути з нею наодинці, подивитися на неї іншими очима, по­радіти тому, як вона виросла і як бага­то її цікавить.

Будьте здоровими і щасливими, ведіть здоровий спосіб життя, любіть життя і себе в  ньому

Безоплатна правова допомога

система Безоплатної правової допомоги

Логін: *

Пароль: *